Czy masz nieruchomość w Polsce? Sprawdź czy nie podlega prawu „zasiedzenia”.


(fragment)  „… jeżeli wyjeżdżając [z Polski] … pozostawiłeś mieszkanie lub dom członkom swojej rodziny i nie podpisaliście umowy najmu czy dzierżawy, a upłynął termin, o którym mowa powyżej, to istnieje duże ryzyko że stali się oni właścicielami twojej nieruchomości.”Wyemigrowałeś z Polski w latach 80-tych sprawdź, co dzieje się z twoimi nieruchomościami? Czy nadal są twoją własnością?

W latach 80 -tych wielu Polaków wyemigrowało do Kanady, pozostawiając swoje mieszkania i domy w Polsce. Wielu z nich wyraziło zgodę na to, aby najbliższe osoby, które pozostały w Polsce, korzystały z ich nieruchomości w zamian za ich utrzymanie i opiekę nad nimi. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niestety nie w każdym przypadku.

Co to jest zasiedzenie?

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej). Można zasiedzieć także służebność gruntową oraz w pewnych warunkach użytkowanie wieczyste.

Zasiedzenie nieruchomości ile lat?

Posiadacz nieruchomości może nabyć jej własność przez zasiedzenie nieruchomości, jeżeli posiada ją jako posiadacz samoistny (tzn. włada rzeczą jak właściciel i traktuje ją jako swoją własność, innymi słowy: faktycznie ją posiada, wyraża zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela, reguluje opłaty za czynsz, czy dokonuje bieżących napraw i remontów) nieprzerwanie przez 30 lat i wszedł w jej posiadanie w złej wierze

Co to znaczy, że posiadacz musi charakteryzować się złą wiarą posiadania?

W przypadku, gdy posiadacz w chwili nabycia wiedział, że rzecz jemu nie przysługuje i istnieje jej prawowity właściciel, to wszedł w posiadanie rzeczy w złej wierze.

W związku z tym, jeżeli wyjeżdżając do Kanady pozostawiłeś mieszkanie lub dom członkom swojej rodziny i nie podpisaliście umowy najmu czy dzierżawy, a upłynął termin, o którym mowa powyżej, to istnieje duże ryzyko, że stali się oni właścicielami twojej nieruchomości.

Masz jednak różne prawne rozwiania, które możesz zastosować, aby zabezpieczyć prawo własności jeszcze teraz, w szczególności złożyć odpowiedni wniosek do sądu miejsca położenia nieruchomości. Taka czynność przerywa termin zasiedzenia i chroni przed utratą nieruchomości.

W tym celu jest wskazanym, aby skonsultować się z prawnikiem na terenie Polski i otrzymać odpowiednie wsparcie w tym zakresie. Czas jest bardzo ważny, nie czekaj!

 

Adw. Katarzyna Lewicka- Krzysztowczyk,
Tel: 0048 509790297
Email: lewicka.awokat@gmail.com


 

Uwaga edytora:
Artykuł jat publikowany za zgodą autora.
Ten artykuł jest publikowany tylko w celach informacyjnych i nie jest formalna poradą prawniczą. Pytania? Skontaktuj się z prawnikiem.

Editor’s note:
Published with an agreement from the author.
This article is published as information only and shall not be considered as a formal legal advice. Questions? Contact your attorney.