Ernest Malinowski

 

W tym roku wypada dwuchsetna rocznica urodzin Ernesta Malinowskiego. Dla uhonorowania tego wybitnego Polaka, z inicjatywy Polonijnego Klubu Podróżnika i Jerzego Majcherczyka został odsłonięty mural na terenie Uniwersytetu UNI w Limie, w Peru. Mural o wymiarach 10 metrów na 4 metry jest dziełem polskiego artysty Rafała Pisarczyka.Sponsorami muralu byli: Polonijny Klub Podróżnika, fundacja Arkadia w Polsce, dom Polski w Limie oraz Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

Pośrodku zdjęcia stoi Ambasador Polski w Peru, Pani Antonina Śniadecka-Kotarska. Z jej prawej strony Rektor Uniwersytetu UNI Dr. Jorge Elias Alva Hurtado. Z jej lewej strony pan Jarosław Krawczewski, Prezes Domu Polskiego w Limie, w Peru. Pozostałe osoby na zdjęciu to reprezentanci Uniwersytetu w Limie oraz przedstawiciele środowisk polinijnych w Limie i w USA

W przeddzień uroczystości w Limie, Polska grupa udała się na miejsce pomnika Malinowskiego, na przełęczy Ticlio w Andach. Pomnik odsłonięty w 1999 roku z okazji setnej rocznicy śmierci Malinowskiego, znajduje się na wysokości 15,800 stóp. Przełęcz Ticlio jest najwyższym punktem linii kolejowej zaprojektowanej i wybudowanej przes Ernesta Malinowskiego. Linia ta łączy gęsto zaludnione wybrzeże Pacyfiku z zasobnym we wszelkie bogactwa naturalne wnętrzem kraju. Z uwagi na brak miejsca w wąskim wąwozie rzeki Rimac, którym bieg ła ta linia musiano kilkakrotnie układać tory zygzakiem na zboczach górskich. Koniecznym było wydrążenie kilkudziesięciu tuneli o łącznej długości sześciu kilometrów oraz wzniesieniu kilkunastu mostów i wiaduktów. Ta linia kolejowa z Callao do La Oroya uznana za cud techniki XIX wieku, jest sporą atrakcją dla turystów z całego świata.

Na górnym poziomie w stroju góralskim jest projektant i wykonawca muralu w Limie Rafał Pisarczyk. Niżej od lewej Marcin Pisarczyk, Jarosław Krawczewski, Jerzy Majcherczyk oraz Jan i Barbara Plachta. Jerzy Majcherczyk jest znanym turystą, słynnym kajakarzem, odkrywcą i zdobywcą wąwozu Colca w Andach, najgłębszego wąwozu świata.

Pomnik w Peru ma wiele z ducha i stylu budownictwa Inków, składa się z kilku bloków kamiennych, jest o wysokości 7 metrów. W kamienne koło wpisany jest portret Malinowskiego odlany w brązie. Na trzonie pomnika wyryte są herby państwowe Peru i Polski, Pod herbami wykuty jest napis w języku hiszpańskim i polskim o następującej treści:

Inżynier Polski, Patriota Peruwianski, Bohater Obrony Callao 1866, Projektant i Budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej.